Zaručnički prsten, vjenčani prsten i sve o odabiru

zlatni zaručnički prsten s dijamantom

Iz serijala: Zlatni savjeti – Zlatar Koci, Frankopanska Zagreb

1.      Koje vrste zaručničkog prstenja i vjenčanog prstenja su najpopularnije među mladencima?

Stilovi zaručničkog i vjenčanog prstena se uvelike razlikuju od mladenaca do mladenaca, no primjećujemo trend odabira žutog zlata i prstena koji u nešto užim verzijama podsjećaju na klasiku ili su stroga klasika. Uz zaručnički prsten ženski prsten vrlo često bude i  tzv. eternity ringovi (prsteni sa nizom dijamanata) koji lijepo pašu na zaručničko prstenje.

Najčešći klijenti odabiru dijamante, a u novije vrijeme sve češće i laboratorijske dijamante. Dugo godina su birali podjednako ili čak nešto više bijelog zlata, ali trend vagu odabira prebacuje dominantno na žuto zlato. Radi se nešto i srebrnih prstena, ali za zaručnički prsten i vjenčani prsten to je u pravilu zlato, a ponekad radimo i platinu.

Kombinacija zlata lijepo može lijepo pristajati, ovisno o modelu prstena. Nekada su ti kontrasti boja intenzivni, a nekada sasvim diskretni, a daju dodatnu zanimljivost modelu. Vjenčani prsten se najčešće usklađuje sa zaručničkim prstenom, no ponekad se zaručnički prsten nosi na desnoj ruci, a vjenčani prsten na lijevoj. Nema jednostranog recepta za usklađivanje ova dva prstena. Nekada se vodimo oblikom, nekada veličinom kamena, nekad stilom prstena, no svakako zajedno trebaju činiti skladnu cjelinu.

2.      Koji su najpopularniji modeli zaručničkih prstena u Vašem asortimanu?

Može se reći da je tiffany stil prstena sa 6 krapni vječni klasik koji u različitim varijacijama već desetljećima prevladava u odabiru zaručničkog dijamantnog prstena.


3.      Nudite li mogućnost personalizacije zaručničkih prstena, poput graviranja ili izmjene dizajna?

Naravno, u zadnje vrijeme gotovo svaki zaručnički prsten i vjenčani prsten su personalizirani, mijenja se ili detalj prstena ili veličina kamena, a gravura iznutra se podrazumijeva. Kako se radi o oblicima gdje je ring prstena uži, rijetko kada se gravira sa vanjske strane, a sa unutarnje strane se graviraju datumi, srca, nadimci ili neka riječ ili simbol koji zaručnicima ima posebno značenje.

4.      Mogu li se kod vas pronaći ukrasni jastuci za prstenje?

Mladencima nudimo kutije za vjenčano prstenje, a ukrasni jastuci se uglavnom nalaze u salonima vjenčanica i krojačkim salonima.

5.      Što biste savjetovali nekome tko kupuje zaručničko prstenje ili vjenčani prsten?

Kada se kupuje zaručničko prstenje savjetujemo dečkima da odabiru prsten koji je u skladu sa karakterom njihove odabranice, da vjeruju svojoj intuiciji i da je unutar budžeta koji im odgovara. Slično je i kod odabira vjenčanog prstena, treba birati prstene sa kojim se vide i za 5, 10 i 50 godina. Naravno mjesto gdje daju raditi prstenje je isto vrlo važno, u smislu kasnije podrške pri jednostavnom održavanju prstena, promjena veličina ill sl.


6.      Koje je vaše mišljenje o dijamantnom prstenu? Na što bi budući zaručnik trebao obratiti pažnju prilikom odabira dijamanta za zaručničko prstenje (npr. karati, čistoća, rez)?

  O dijamantima mislimo isto što i žene, oni su naši najbolji prijatelji.

Šalu na stranu, kada tokom godina svakodnevno prijateljujete sa dijamantima onda se zaista s njima sprijateljite i zahvalni ste pri izradi i na njihovoj ljepoti, sjaju, kao i na njihovoj snazi i izdržljivosti.

 Za nas sve počinje od kakvoće brušenja, zatim boja tj bezbojnost dijamanta a tek kasnije ostale karakteristike kao što su veličina i čistoća. Naravno puno će ovisiti i o željama stranke i modelu prstena. 

7. Kako izbjeći oštećenja kamenčića na prstenju tijekom svakodnevnog nošenja?

Dijamanti se teško oštećuju, i redovno nošenje neće im škoditi. Treba paziti jedino na neke jake i mehaničke kontakte tvrdih predmeta ili površina, koji mogu dovesti do toga da se kamen otkrhne ili sl. no to su baš iznimno rijetke situacije.


8.      Kako se najbolje održavaju prsteni? Postoje li posebna sredstva ili pribor za čišćenje, i pružate li vi uslugu čišćenja?

Prstene je najbolje povremeno odnijeti zlataru gdje će prsten ispolirati, temeljito očistiti, a ujedno se provjerava i ležište kamena.

Od kućnih sredstava dobro može poslužiti  sredstvo za pranje suđa („čarli“) i vruća voda i četkica za zube, ono će i očistiti i odmastiti prsten (kamen) i prsten će živnuti. Postoje i neka gotova sredstva, a može i soda bikarbona pomoći donekle (uz četkanje), a također postoje i „kućne“ ultrazvučne kupke koje se mogu kupiti i u njima čistiti prstenje (naravno sve vrijedi za prstene sa otpornim kamenima kao što su dijamanti, safir ili sl…Ne preporučamo isto za smaragde ili druge mekše kamene), no u kućnoj radinosti nažalost ne možete napraviti ono što će najviše dati sjaj metalu, a to je poliranje, nakon kojega idu svi ostali postupci koje mogu zlatari napraviti. Čišćenje radimo i za zaručničko i vjenčano prstenje izrađeno kod nas ta usluga je besplatna.

9. Koji su nadolazeći trendovi u dizajnu za zaručnički prsten i vjenčani prsten za 2025. godine?

Nastaviće se trend sve većeg odabira žutog zlata kao odabira materijala, a za središnji kamen zaručničkog prstena koristiće se u većoj mjeri tzv. fancy oblici dijamanata – oval, pear shape, princess i sl… Vjenčani prsteni će se birati u „klasici“ ili eternity ringovima sa cijelim opsegom u dijamantima, ali često i sa određenim twistom ili u obliku, odabiru boje kamena, oblika kamena i sl.

Želiš li saznati “Kako odabrati vjenčani prsten” i još savjeta vezanih uz planiranje vjenčanja pogledaj naš planer vjenčanja I said yes.

Često postavljena pitanja

Često postavljena pitanja

Koji je rok isporuke i na koji način dostavljate?

Koliko iznosi poštarina za Hrvatsku?

Mogu li pošiljku poslati na tuđu adresu kao poklon?

Postoji li mogućnost osobnog preuzimanja?

Što ako mi prilikom uplate ne funkcionira model HR00?

Koliko iznosi poštarina za inozemstvo?

Mogu li naručiti paket na GLS paketomat?

Zašto mi uplata preko uplatnice ne prolazi?

Kako da pronađem najbliži paketomat?

Koliko dugo paket ostaje u paketomatu?

Kako da naručim u BIH?