Kao kuma imaš i veliku financijsku odgovornost – od troškova za vlastito uljepšavanje pa do poklona za mladence i drugih prethodno opisanih stavki.
Iako su neki troškovi neizbježni, postoje resursi i taktike koje ti mogu pomoći da ostaneš u okvirima svog budžeta i ne nađeš se u dugovima jednom kad vjenčanje završi.
U nastavku ti donosimo 3 jednostavna koraka za upravljanje vlastitim financijama kako se nebi dogodila situacija da pretjeraš s troškovima i prekoračiš svoj financijski limit. Sve što je potrebno je samo da pratiš korake. Krajnji je cilj da određeni budžet za trošenje bude veći od stvarne potrošnje.
Naš savjet je svakako i da istražiš prije „peglanja kartice“. Haljinu kakvu želiš možda možeš pronaći kod nekog drugog proizvođača za manju cijenu ili ako se radi o šivanju po mjeri, možda neka druga krojačica može sašiti istu po jeftinijoj cijeni od prve ponude koju si dobila. Ako znaš da će ti ovo vjenčanje donijeti veliko financijsko opterećenje, razmisli i o tome što možeš unajmiti ili kupiti već korišteno.
1. Odredi potrebni budžet
Umjesto da plaćaš troškove čim se pojave, planiraj unaprijed kako bi točno znala koliko želiš (i možeš si priuštiti) potrošiti. Izračunaj koliko novaca bi ti otprilike trebalo za vjenčanje.
Nazovi nekoliko kozmetičkih salona i pitaj kolike su im cijene za tretmane koje želiš, nazovi frizerke i pitaj koliko je cijena frizure, pogledaj otprilike cijene haljina na internetu i sl. Uvijek računaj s maksimalnom mogućom vrijednosti i sve cijene zaokružuj na veći iznos.
Jednom kada si zbrojila sve cijene i dobila određeni iznos koliko bi te otprilike koštalo vjenčanje dodaj još 10% na taj iznos za svaki slučaj da nešto bude skuplje od planiranog ili se dogodi neki neplanirani trošak. Sada imaš definirano koliko ti novaca treba za vjenčanje.
2. Kreiraj plan štednje
Ako već sad imaš te novce i znaš da ti neće trebati za neophodne troškove poput režija, tarife na mobitelu i sl., odmah te iste novce prebaci na drugi račun ili ih podigni i stavi u kuvertu namijenjenu za vjenčanje kako ih nebi potrošila.
Ako nemaš te novce, što je vjerojatnije, obzirom na to kada je vjenčanje kreiraj svoj vlastiti plan štednje. Možeš otvoriti štedni račun u banci i transakcijskim nalogom automatski na štedni račun prebacivati određenu svotu novca na mjesečnom nivou ili možeš jednom mjesečno određenu svotu stavljati u kuvertu namijenju za vjenčanje.
Naš savjet je da ukoliko otvaraš štedni račun i banka ti to dopušta, imenuješ štedni račun kao “Proračun za kumu”. Imenovanje štednih računa je pametno jer to vizualiziraš i nekako je teže odvojiti novce iz “Proračuna za kumu” za plaćanje nečega za što taj proračun nije namijenjen nego što je odvojiti novce sa “Štednog računa 1”. Vodi računa o tome da neke stvari trebaš naručiti puno prije vjenčanja.
3. Vodi evidenciju troškova
Sve troškove, pa makar i kupnju najlonki ili ukosnica za kosu upiši u troškovnik. Naš savjet je da u mobitelu kreiraš bilješku pod nazivom „Kumini troškovi“ i ako nemaš vodič pri ruci upiši trošak u tu bilješku, a onda kasnije prepišeš u vodič.